Вентиляція в будинку

Хороша вентиляція - необхідна умова для створення в будинку здорового мікроклімату і комфорту. При цьому вентиляція приватного будинку викликає найбільший інтерес і найбільшу кількість запитань. Чому питанням по вентиляції саме в останні роки приділяється так багато уваги?

Причин тут, як мінімум, дві. З одного боку, це цілком зрозуміле прагнення зробити своє житло максимально комфортним, і це прагнення підтримується сучасними технологіями. А з іншого - широке застосування нових будівельних матеріалів і конструкцій, які ускладнюють або зовсім блокують природний повітрообмін приміщення з вулицею.

Існують різні способи організації повітрообміну: від періодичного відкривання вікон і дверей (провітрювання) до систем підготовки і доставки свіжого повітря в кожне приміщення.

Раніше до системи вентиляції будинку не висувалося настільки суворі вимоги. Сьогодні ж, створюючи проект вентиляції котеджу, наші інженери неодмінно враховують матеріали і тип зовнішніх огороджувальних конструкцій будинку.

Справа в тому, що традиційні технології будівництва залишали багато можливостей для припливу зовнішнього повітря: приплив організовувався через нещільності в захисних конструкціях (вікнах і стінах). У тих умовах для підтримки комфортної атмосфери в будинку вистачало простої витяжки.

Герметичні вікна - причина високої вологості в будинку. Установка герметичних вікон і дверей кардинально змінює ситуацію. Сучасні вікна та двері практично не мають щілин, які в старих будівельних нормах цілком серйозно розглядалися як частина вентиляційної системи. А без них витяжка практично не працює. Вона тільки створює розрідження, яке не призводить до провітрювання. Вихід - створювати припливні канали, про які йтиметься нижче.

Вентиляція в житловому будинку повинна підтримувати чистоту і якість повітря відповідно до санітарних норм, а також рівномірність його надходження і розподілу.

Вентиляція в приватному будинку може бути наступних типів:

 • Природна. З природним спонуканням руху повітря через вентиляційні канали
 • Механічна. З примусовим спонуканням припливу і витяжки
 • Комбінована. З природним припливом і частковим використанням механічної витяжки.

Одним з ефективних і практичних варіантів пристрою вентиляції в приватному будинку є припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла.

В цьому випадку, повітрообмін в будинку виконує центральна припливно-витяжна установка. Зовнішнє повітря вступаючи в установку, очищається від пилу, підігрівається в рекуператорі, догрівається у водяному або електричному калорифері і по повітропроводам з оцинкованої сталі розподіляється по житлових приміщень.

Рекуперація - це використання тепла витяжного повітря для нагріву припливного. Наприклад, щоб підігріти 1000 м 3 / год повітря з - 28 до +20 необхідно приблизно 15 кВт теплової (гаряча вода) або електричної енергії. Рекуперація дозволяє заощадити до 80% цих витрат.
Автоматика припливно-витяжної установки дозволяє гнучко управляти її роботою: встановлювати температуру, регулювати кількість повітря, змінювати швидкість і т.п.

Обслуговування припливно-витяжної установки, в основному, полягає в регулярній заміні повітряних фільтрів. В середньому, зміну фільтрів рекомендується проводити не рідше 1 разу на квартал.

Сучасні припливно-витяжні установки працюють, як правило, тихо, особливо на низьких оборотах вентиляторів. Як і будь-яка система, приточно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла в котеджі має свої сильні і слабкі сторони.

Плюси:

 • Висока якість повітря круглий рік
 • Фільтрація і підігрів зовнішнього повітря
 • рекуперація тепла
 • зручне управління

Мінуси:

 • Вимагаємо місце під обладнання і повітроводи
 • Відносно висока вартість
 • Потрібен професійний монтаж

Для простоти розуміння, центральне кондиціонування - це та ж припливна вентиляція, але із збільшеної продуктивності і з опцією охолодження припливного повітря.

На відміну від кондиціонерів, які «ганяють» одне і те ж повітря, центральне кондиціонування створює в будинку принципово більш якісний мікроклімат, оскільки заповнює будинок свіжим повітрям. Це, загалом, високий рівень.

В результаті в будинку немає внутрішніх блоків кондиціонерів, і тому подібних речей. Все обладнання розміщується в одному місці - це спрощує монтаж і сервісне обслуговування.

Основним мінусом системи є складність в регулюванні температури по кімнатах - в даному випадку, встановлювати можна загальну температуру припливного повітря.

Також, центральне кондиціонування не створює сильного холоду, оскільки продуктивність залежить від кратності, а в вентиляції кратність невелика. Швидше це полегшений варіант охолодження, що створює легку фонову прохолоду по всьому будинку.

Переваги:

 • Висока якість повітря в будинку цілий рік
 • Фільтрація, підігрів або охолодження припливного повітря
 • гнучкість управління
 • Сервіс в одному місці

Складнощі:

 • Складність в регулюванні температури по зонах
 • Немає сильного холоду
 • Потрібен професійний монтаж

Природна вентиляція найпоширеніша схема організації повітрообміну в приватному житловому будинку. Це пояснюється простотою, універсальністю та економічністю природної вентиляції. Якщо система правильно спроектована і змонтована вона несе мінімальні витрати на обслуговування і експлуатацію. Основним мінусом природної вентиляції є нестабільність її роботи в теплий період року.

Природна тяга в витяжних каналах з'являється за рахунок двох речей: різниці температур в будинку і на вулиці і різниці висот між повітряно забірними гратами в будинку і коником витяжної шахти.

Відповідно, чим холодніше на вулиці і чим більше різниця висот, тим краще тяга у витяжному каналі. Тому в теплий період року, коли майже немає різниці температур, природна вентиляція працює нестабільно або не працює зовсім. Також, через різниці висот, тяга на верхніх поверхах будинку завжди трохи гірша, ніж на нижніх.

Природна вентиляції в будинку вимагає уважного проектування. Проект вентиляції приватного будинку виконується на стадії загальнобудівельного проектування будинку або на стадії будівельно-оздоблювальних робіт. Проектування вентиляції котеджу виконується в наступній послідовності:

 • Складання технічного завдання
 • Вибір концепції системи вентиляції
 • Складання розрахункових таблиць теплонадходжень і повітрообміну
 • Вибір і розстановка обладнання
 • Аеродинамічні і гідравлічні розрахунки
 • Трасування повітроводів
 • Підбір і розрахунок вент-решіток
 • Підготовка креслень

Монтаж вентиляції в приватному будинку виконується, як правило, одночасно з будівельно-оздоблювальними роботами